این روزها اغلب از وبلاگ ها می شنویم.

مثلاً گزارشگری، داستانی را از یك وبلاگ نقل می كند، یا موضوعی را از زاویه جدیدی از دید یك وبلاگ گزارش می كند. هم چنین نقل مطالب از وبلاگ ها در مجلات به وفور دیده می شود. با این حال ممكن است كه شما تا به حال قلمرو وبلاگ ها را تجربه نكرده باشید. وبلاگ ها واقعاً چیستند؟ امروزه میلیون ها عدد از آنها وجود دارد. همه اینها از كجا می آیند؟ این مقاله به شما كمك می كند كه به دنیای وبلاگ ها راه یابید.

وبلاگ چیست؟
یكی از جذاب ترین خصوصیات وبلاگ ها سادگی آنهاست.
یك وب سایت عادی را تصور كنید. معمولاً هر وب سایت دارای یك صفحه خانگی (Home Page) است، با لینك هایی با زیر صفحه هایی (Sub-Page) كه شامل توضیحات بیشتر هستند. بیشتر وب سایت های عادی از همین فرمت استفاده می كنند. به این ترتیب اگر سایت كوچك باشد، شبیه یك بروشور آنلاین و چنانچه بزرگ باشد مانند یك دایره المعارف الكترونیكی می شود. مثلاً با مراجعه به سایت CNN.Com
مشاهده می كنید كه این سایت شامل هزاران مقاله است كه در گروه های متعددی دسته بندی شده اند. عنوان این گروه ها به علاوه همه مطالب جدید از طریق صفحه خانگی (صفحه ای كه همان ابتدا، پس از وارد كردن آدرس وارد آن می شوید) قابل دسترسی هستند.

اما یك وبلاگ بسیار ساده تر است ، یك وبلاگ عموماً تنها یك صفحه محتوی اطلاعات است. ممكن است آرشیوی از مطالب ورودی قبلی نیز وجود داشته باشد، اما صفحه اصلی یك وبلاگ تنها قسمت واقعاً مهم و مورد توجه آن است. یك وبلاگ با ترتیب زمانی معكوس ثبت می شود، بدین معنا كه آخرین مطلب وارد شده، بالاتر از مطلب وارد شده قبلی قرار می گیرد و الی آخر. یك وبلاگ معمولاً عمومی است. یعنی همه قادر به دیدن آن هستند. مطالب ورودی یك وبلاگ معمولاً توسط نویسنده واحدی نوشته می شود. وبلاگ روشی برای انتشار آزاد اطلاعات است.

باشگاه هواداران پرشین بلاگ - فنز

هیچ روش خاصی برای آنها وجود ندارد. مثلاً وقتی لینكی به نظر من جالب می آید، فوراً آن را در وبلاگم قرار می دهم. ابزارهایی كه اكثر وبلاگ نویسان از آنها استفاده می كنند وارد كردن مطالب در وبلاگ را در هر زمانی كه دوست داریم فوق العاده آسان كرده اند. اصولاً، یك وبلاگ بسیار شبیه به یك مجله آنلاین یا یك دفترچه خاطرات است. نویسنده می تواند در مورد هر چیزی كه دوست دارد در آن صبحت كند. بسیاری از وبلاگ ها پر از لینك های جالبی هستند كه نویسنده آنها را یافته است. هم چنین شامل اطلاعات مختلف مورد علاقه نویسنده نیز می باشند.

چرا وبلاگ؟
با وجود اینكه وبلاگ ها می توانند كاملاً بدون هیچ فرم خاصی باشند، اما بسیاری از آنها روی فرم خاصی كار می كنند. مثلاً اگر وبلاگ نویسی به تكنولوژی علاقه مند باشد، ممكن است نویسنده گزارشی از مشاهدات خود در Costumer Electronice Show را در وبلاگش قرار دهد. برخی افراد از وبلاگشان به عنوان دفترچه یادداشت آنلاین استفاده می كنند. وقتی لینكی یا اطلاعاتی به نظرشان جالب می آید كه دوست دارند آن را به خاطر بسپارند، آن را در وبلاگ خود پست می كنند. اگر هیچ كس نیز سراغ وبلاگ آنها نرود، این وبلاگ برایشان مفید خواهد بود، چون از طریق هر مرورگری در هر جای دنیا می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

وبلاگ خود را بسازید
ایجاد وبلاگ شخصی بسیار آسان است. زیرا مجموعه ابزارهای مبتنی بر وب زیادی وجود دارند كه مدیریت وبلاگ را فوق العاده آسان می كند.

سایت پرشین بلاگ نیز اولین سایت فارسی ست که امکان ایجاد وبلاگ فارسی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد و با مراجعه به صفحه ایجاد وبلاگ ، كافی است اسم، آدرس ایمیل و چند مورد اطلاعات دیگر وارد كنید. تنها ۵ دقیقه زمان لازم است تا وبلاگی به نام خود ثبت کنید و مطالب مورد علاقه خود را در آن وارد کنید .