وبلاگ و جرائم سايبر

در آمد :

وبلاگ ها به عنوان رسانه هايي شخصي و آن لاين که حدود يک دهه از حضورشان در جامعه اطلاعاتي نمي گذرد ، ابعاد و کارکردهاي مختلفي را در جامعه حقيقي و مجازي ايفا مي نمايند ، به گونه اي که مي توان به تعداد وبلاگ نويسان و اهدافشان براي وبلاگ کارکرد و کاربرد متصور شد . چرا که مدير هر وبلاگ بر اساس هدفي مشخص نسبت به توليد و انتشار محتوا مي پردازد و به مخاطبانش عرضه مي کند . رايگان بودن ، سرعت ايجاد و سهولت در ساخت وبلاگ و نيز عدم وجود يک کد اخلاق جامع و فراگير زمينه هاي بهره برداري و بهره گيري سوء از اين امکان زندگي دانائي محور را براي بخشي از کاربران فرصت طلب فراهم ساخته است .

متاسفانه وبلاگستان فارسي نيز از اين گزندها در امان نبوده و نيست ، بر همين اساس به بررسي وضعيت جرائم سايبر (به عنوان بخشي از گونه هاي مختلف بهره گيري سوء کاربران از وبلاگ ) مي پردازيم . به اميد آنکه دستگاهها و نهادهاي مسئول ، سرويس وبلاگها ، تشکل ها و اجتماعات وبلاگ نويسان و نيز وبلاگ نويسان وبلاگستان فارسي به چاره جوئي و مقابله با رشد بهره گيري از وبلاگ به عنوان يک ابزار ارتکاب جرم بپردازند .

جرائم سايبر :

جنايات سايبرنتيک ، يکي از پديده هاي آشکار مخاطرات اخلاقي است ، که در انواع مختلفي روي مي دهد ، دزدي – اخاذي – کلاهبرداري – جنايت عليه اشخاص – فروش مواد مخدر – دزدي هنري از افکار اشخاص – گسترش افکار ديوانه وار و خشونت آميز – عدم انجام و ارائه سرويس هاي عادي و تروريسم سايبر از جمله اين جنايات مي باشند .

تحقيقات انجام گرفته توسط موسسه امنيت کامپيوتر تاييد مي کند که مساله جنايات کامپيوتري و مقابله با امنيت اطلاعات در حال افزايش است . براي مثال در کشوري مانند ژاپن ، جنايات مرتبط با اينترنت در شش ماهه اول سال 2002 بيش از دو برابر رشد نموده است ، در سال 2001 کره جنوبي نيز شاهد رشد 126 درصدي حملات سايبري شامل تهمت ، افتراء و شيادي و کلاهبرداري نسبت به سال گذشته بوده است .

وبلاگ ، جرائم سايبر :

وبلاگ به عنوان يکي از ابزارهاي وب ، زمينه هاي حضور کاربران و ابراز هويت در جامعه مجازي را فراهم مي آورد . جرم آفرينان سايبر و يا به عبارتي مجرمان جامعه اطلاعاتي ضمن استفاده از ابزارهايي همچون «پست الکترونيک » ،«وب سايت » و.... از وبلاگ نيز به عنوان يکي از ابزارهاي موثر در ارتکاب جرائم خويش استفاده مي نمايند .

سرعت ايجاد ، رايگان بودن ، سهولت ايجاد و مديريت وبلاگ از جمله جذابيت هايي است که زمينه هاي استفاده جرم آفرينان جامعه اطلاعاتي را از اين امکان به وجود آورده است . همين ويژگي ها زمينه ايجاد چندين وبلاگ و استفاده از آنها توسط يک فرد را براي ارتکاب جرم سايبر را فراهم ساخته است .

در بررسي جرائم سايبر شيوه ها و ابزارهاي ارتکاب آن ، وبلاگ را مي توان به وسيله اي آماتور براي ارتکاب جرم توسط مجرماني آماتور تصور نمود ، اما واقعيت اين است اگر ماهيت جرائم وبلاگي را به دقت مورد واکاوي قرار دهيم ، در خواهيم يافت که وبلاگ در ارتکاب جرائم سايبر اخلاقي ، فرهنگي ، سياسي و اطلاعاتي در قامت يک ابزار حرفه اي و گاها براي ارتکاب جرائم سايبر سازمان يافته مورد استفاده قرار مي گيرد .

جرائم سايبر در ايران :

جامعه ايراني و فارسي زبانان وب به عنوان بخشي از جامعه جهاني در معرض جرائم سايبر قرار دارد و از آفت اين پديده جامعه اطلاعاتي در امان نبوده و نخواهد بود . متاسفانه بر خلاف ساير جوامع اطلاعات و آمار درستي از ميزان ارتکاب و تنوع جرائم سايبر در ايران در دسترس نيست ، علاوه بر اين ضعف هاي قانوني نيز در پيشگيري از بروز جرائم سايبر وجود دارد که از مهم ترين آنها مي توان به عدم وجود «کد اخلاق » در وب فارسي زبان و الزام کاربران به رعايت آن ، رسيدگي به تخلفات کاربران از پايبندي به اين کد اشاره نمود .

وبلاگستان فارسي و جرائم سايبر :

وبلاگستان فارسي به علت برخورداري وبلاگ از زمينه هاي مجرم پسندانه در ارتکاب جرائم سايبر ، از حضور وبلاگ نويساني با گرايشات جرم آفرين در امان نبوده است . به گونه اي که «عدم تدوين کد اخلاق وبلاگ نويسي » ، « عدم نظارت بر فعاليت هاي مجرمانه وبلاگ نويسان در برخي سرويس وبلاگ ها » زمينه هاي حضور و بهره برداري حداکثري جرم آفرينان از وبلاگستان فارسي را پديد آورده است .

از جمله رايج ترين جرائم سايبر در وبلاگستان فارسي ، مي توان به :

- پورنوگرافي

- جرائم عليه اشخاص ( افشاء اسرار و اطلاعات شخصي ، فيلم ها و عکس ها و...)

- انتشار ديدگاههاي التقاطي و الهادي

- تروريسم سايبر

- دزدي هنري از افکار اشخاص . . . اشاره نمود .

در اين ميان افشاي اسرار و اطلاعات شخصي از طريق وبلاگ ها توسط جرم آفرينان سايبر ، با توجه به علاقه مندي کاربران به اين گونه اطلاعات بيشتر از ساير جرائم سايبر در وبلاگستان فارسي قابل مشاهده مي باشد .

وبلاگ نويسان مجرم :

متاسفانه در آينه تمام نماي جامعه حقيقي (وب) شاهد حضور مجرمان واخلاق گريزاني هستيم که از زمينه هاي دانائي محور اين انقلاب هزاره سوم براي دست يابي به مطامع مادي و نفساني خويش بهره مي برند و در کمال تاسف بايد شاهد حضور وبلاگ نويساني مجرم در ميان اين جمع پوياي جامعه اطلاعاتي باشيم .

منبع : وبلاگ پژوه