یک سایت و یک دنیا!

با یک سوال شروع کنم: تا بحال شده با واژه ها و کلماتی که با آن ها آشنایی ندارید رو به رو شوید؟! (حتما شده!) احتمالا به دلایل بسیار مختلف (فراگیری زبان، زندگی در کشور های دیگر، تحقیق در مورد زبان ها و...)، برای همه ما پیش آمده که به کلماتی از زبان های مختلف بر می خوریم که (شاید) با وجود آشنایی با معانی آن ها، از نظر تلفظ صحیح و شکل گویش آن کلمات با مشکل مواجه باشیم. خوب در اینگونه مواقع، مرجع درست تلفظ صحیح آن کلمه چیست؟! چه کسی بهتر از گوینده یک زبان می تواند ما را در مورد تلفظ صحیح یک لهجه زبانی کمک کند؟

Forvo را تازه پیدا کردم. البته خود سایت هم چند ماه بیشتر نیست که متولد شده. سایتی با یک ایده ناب! در واقع پیرو حرف های بالا، فوروو مانند همان گوینده برای کمک به شما عمل می کند. چطور؟ توضیح می دهم! فوروو یک سایت کاملا اجتماعی است. یعنی سایتی که توسط کاربرانش اداره می شود. کاربران این سایت طیف وسیعی از ملیت های گوناگون را شامل می شوند که به دنبال شیوه صحیح تلفظ کلمات می گردند و یا قصد معرفی زبان خود را به دیگران دارند. بر فرض، شما به عنوان یک کاربر فارسی زبان به دنبال تلفظ یک واژه اسپانیایی می گردید. پس، کلمه مورد نظر را جستجو کرده و بعد یافتن نتیجه مطلوب، صدای یک کاربر اسپانیایی که قبلا این کلمه را تلفظ و ضبط کرده می شنوید و یا حتی در صورت تمایل دانلود می کنید! چه چیزی بهتر از این؟! تازه این یک طرف قصه است! شما (باز هم به عنوان یک کاربر فارسی زبان!)، از آنجایی که فارسی را با لهجه صحیح ادا می کنید می توانید کلمات مختلف زبان خود را، با صدای خود در سایت ضبط کرده و در اختیار دیگران بگذارید و یا به درخواست های دیگران جواب دهید. (جالب اینجاست که لینک کاربری شما به وب سایت تان متصل می شود. در نتیجه هر چه بیشتر به سایت کمک کنید، لینک تان بیشتر دیده خواهد شد و این خود نعمتی است بس عظیم!)

 

با یک جستجوی ساده دیدم که تا قبل از من هیچ فارسی زبانی در سایت نبوده که بخواهد کلمه ای را ثبت کند. لذا افتخار دارم که اولین کلمه فارسی (که خود "فارسی" باشد) را در سایت ثبت کرده و در معرض عموم قرار دادم! شما هم می توانید با رجوع به بخش فارسی و ثبت نام در سایت، به گسترش این زبان و آشنایی دنیا با آن کمک کنید.