سلام

ديروز اولين نشست وبلاگ نويسان دينی بود و قرار بر اين شد که يک سری از مشکلات يا به روايتی آسيب شناسی از وبلاگهای دينی در اين وبلاگ صورت بگيره .

البته مشکلاتی که اينجا بيان می شه در يک سال اخير بسيار کمتر از سابق شده اما با اين حال باز در بعضی از وبلاگها اين مشکلات وجود داره .

۱- بعضی از وبلاگهای دينی مطالب بسيار طولانی و غير ضروری را در وبلاگ خودشون قرار می دن . (نوشتن خطبه فدک ، تفسير سوره حمد از تفسير الميزان و ... ) جالبه وقتی هم انتقاد می شه که اين متن طولانی و خسته کننده است و می شه در صورتی که مطلب جالبی هست اون را در چند پست آورد ، جواب ميدن که ما دو نوع خواننده داريم : ۱- خواننده ای که مياد واسه وبلاگ خودش تبليغ کنه و بالطبع می گه جالب بود به وبلاگ من هم سر بزن . ۲- خواننده ای که دنبال چنين مطلبی هست و می شينه تا انتها می خونه .

در صورتی که به نظر من اصلا چنين نيست . يک نوشته بايد جذابيت داشته باشه تا بتونه خواننده را جذب کنه . مختصر و مفيد بودن را هيچ گاه فراموش نکنيد .( البته اين پست از اين قضيه مستثنی است )

۲- عده ای از وبلاگهای دينی به مانند تقويم عمل می کنند . فقط هنگام اعياد ، ولادتها و شهادتها يک حديث و روايتی از معصوم در وبلاگشون قرار ميدن و تمام . اين وبلاگها هم از جذابيت برخوردار نيست .

۳- متاسفانه بعضی از وبلاگهای دينی به شدت بد سليقه عمل می کنند و دليلشون هم اين هست که مطلب بايد قشنگ باشه و حواشی چندان مهم نيست . ولی خود من به شخصه وقتی می بينم يک نوشته با فونت بسيار بزرگ به طوری که حتی با خط پائين در هم فرو رفته و با رنگی زننده وجود داره ،بدون اينکه مطلب را بخونم سريع از اون وبلاگ خارج می شم .

۴- استفاده از قالب های نا متناسب هم يکی ديگه از مشکلاتی است که بعضی از وبلاگ نويسان دينی به اون دچار هستند . به هر حال هر بلاگ سرويسی با توجه به سلايق و روحيات کاربران قالب های متعددی داره . چندان روا نيست يک وبلاگ مذهبی و دينی قالب صورتی يا قالب های کودکانه داشته باشه . خود قالب هم تاثير بسزايی در جذاب بودن وبلاگ داره . البته اين نکته رو هم بايد اضافه کنم که الان عده ی زيادی از وبلاگهای دينی هم به سوی قالب های سياه و تيره کشيده شدن که هر چند قالبهای زيبايی است اما اگر يک نفر به چند وبلاگ دينی مراجعه کنه و با قالبهای يک دست سياه مواجه بشه ممکنه دچار يک نوع دلزدگی بشه .

۵- دوستان وبلاگ نويس دينی اين نکته رو مد نظر داشته باشن (( ممکنه شما به وبلاگ عاشقانه ، ادبی ، ورزشی ، هنری نياز نداشته باشيد (که بعضا داريد ) اما قطعا يه وبلاگ نويس عاشقانه و هنری و ... به وبلاگ دينی نياز داره )) يه مقدار تواضعتون را بيشتر کنيد . هيچ کس به غير از خود شما نمی تونه برای وبلاگتون تبليغ کنه . اگه قرار باشه هر وبلاگ نويس دينی فقط و فقط بره به چهار تا وبلاگ مذهبی و دينی ديگه سر بزنه که هنری نکرده . به خدا اگه بريد تو وبلاگ عاشقانه نظر بديد کسی نمی گه شما عاشق شديد . در ضمن سعی کنيد نظراتی که در اين وبلاگها ميذاريد با طمانينه باشه ، از اول به صورت دافعه وارد نشيد که طرف بره يکی رو پيدا کنه که فقط بياد وبلاگ شما را هک کنه تا از شر شما خلاص بشه . اگه هم نظرتون در مورد متنش منفی هست می تونيد از يک شکلک استفاده کنيد . مثل همچين شکلکهايی  و از اين شکلک هم کمتر استفاده کنيد  . باور کنيد تاثير خودشو ميذاره .

۶- وبلاگ دينی فقط کفن و دفن ، احکام غسل ، آيات قران و ... نيست . يک دفعه چهار تا حديث در مورد عشق بنويسيد . اين کتاب ميزان الحکمه رو احتمالا همه در منزل داريد يه حديث قشنگ ازش بنويسيد و بعد حرف دلتون . حالا حديث هم ننوشتيد اشکال نداره . در مورد هديه دادن ، در مورد تفريح ، در مورد زندگی و .... . بابا اصلا بشينيد تو وبلاگتون درد دل کنيد . مثلا ديروز ظرفها رو نشستم و الان خانمم يه ترکه خيس کرده تا يک کمی منو مورد تفقد خودش قرار بده .

۷- وبلاگهای ديگه رو در وبلاگ خودتون تبليغ کنيد . يکی اينکه لينک وبلاگها را می ذاريد که خيلی خوبه (باز هم تاکيد می کنم از هر نوع وبلاگی ) . آقا جون لينک يه وبلاگ عاشقانه رو بذار بالاش هم بنويس لينک اين وبلاگها به معنی تائيد مطالب آنها نيست . يکی ديگه هم اينکه تو اخر هر پستت يه خط در مورد يه وبلاگ بنويس . مثلا امروز می خوام وبلاگ .... را معرفی کنم که يد طولايی در زمينه هنر داره . حتما بهش سر بزنيد . اين کار باعث می شه تا علاوه بر جذب شدن طرف به سوی شما اون هم در صدد تبليغ بربياد .

۸- تو رو خدا اين قدر آهنگ سينه زنی توی اين وبلاگهاتون نذاريد . جديدا يه وبلاگ ديدم فقط قرآن عبدالباسط گذاشته . مجلس ختم که نيست وبلاگ . يه روز شهادته خب متناسب با شهادت مداحی ، يه روز جشنه اينجا که ديگه نبايد عزاداری کرد . من چند روز پيش وبلاگی رو ديدم به مناسبت جام جهانی فوتبال اين مداحی از کويتی پور را در وبلاگش قرار داده بود . کشته شد جام جهانی **** مرگ بر اين زندگانی

آهنگ های شجريان ، افتخاری ، عصار ، اصفهانی و ... . ديشب وبلاگی رو ديدم به مناسبت شهادت حضرت زهرا ، آهنگ زيبای شادمهر عقيلی رو گذاشته بود . خب آقا اين فرار کرده رفته خارج بالاخره نمی شه از کارای خوبش هم صرف نظر کرد . به هر حال اون آهنگش يکی از زيباترين اهنگ ها در اين زمينه بوده .

۹- چند تا هم توصيه حرفه ای :

الف - سعی کنيد از ۵-۶ پست در وبلاگ بيشتر استفاده نکنيد . هر کی خواست از بقيه مطالب استفاده کنه می ره تو آرشيو می خونه . وبلاگهايی رو می بينی که از بدو تولدشون تا حالا هنوز توی وبلاگ هست .

ب- سعی کنيد به صورت افراطی از عکس در مطالب استفاده نکنيد . حداکثر هر پست يه عکس . بعضی از پست ها هم که نياز به عکس نداره بی خيال عکس بشيد .

ج - رنگ فونت و اندازه اش هم که خيلی تاکيد کردم .

د - استفاده از صوت در وبلاگ چندان توصيه نمی شه اما اگه دوست داشتيد از يک صوت هم در وبلاگ بهره ببريد نکات بالا يادتون نره .

ه - اين نوشته هاتون را هم رنگ وارنگ نکنيد . حداکثر سه رنگ برای جذاب شدن نوشته کافيه .

در ضمن هر گونه استفاده  از اين مطلب بدون ذکر منبع بلامانع است !!!

اين هم ايميل شخصی من : Hamed5402@yahoo.com

و ايميل رسمی وبلاگ : Fans@persianblog.ir