سرطان فرایند خطرناکی است که نه تنها کودک بیمار را درگیر میکند،بلکه خانواده ها را نیز در شرایطی بسیار سخت و طاقت فرسا قرار داده ، بنیان روانی ، اقتصادی و اجتماعی آن ها را متزلزل میسازد و در موارد بسیاری به نابودی و از هم پاشیدگی خانواده منجر می گردد.

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان " محک " برای کمک به این بیماران کوچک و خانواده های آنان تاسیس شد و هدفی مقدس و بسیار دشوار را فرا راه خود قرار داد ." محک " تلاش همه جانبه ای را آغاز نمود تا مرهم و تسکینی بر رنج های جسمی این کودکان و آلام روحی خانواده های آن ها باشد.

 

 امروز با 4 نفر از دوستان وبلاگ نویس و یکی از مدیران فنز ( خانم پینکی) بازدیدی از این موسسه داشتیم . در ابتدا از یکی از دو بخش نقاهتگاه این کودکان دیدن کردیم از اتاقی  که با پدر یا مادرشون مستقر میشوند تا زمانی که مراحل درمانی رو طی کنند و همینطور اتاق بازیشان را دیدیم که عکسهای آن را در انتهای مطلب میتوانید ببینید.

پرستار بخش برایمان توضیحاتی دادند که عبارتند از : " هزینه های این کودکان در موارد دارو ، شیمی درمانی ، آزمایشات ، عکس برداری ، تغذیه ، پوشاک ، کتاب ، هزینه اقامت آن ها در تهران آمد و رفت آنها از شهرستان به تهران توسط محک پرداخت می گردد( نا گفته نمونه که این بچه ها توسط تیم تحقیقاتی پزشکان در سراسر کشور شناسایی میشوند و با قرار دادن این امکانات به آنها در بهبود و جلوگیری از پیشرفت سرطانشان تلاش میکنند ) ؛ در حال حاضر از 10000 کودکی که تحت حمایت محک بودند 4700 کودک تحت درمان هستند که کودکان مهاجر افغانی و عراقی نیز در این میان همانند کودکان ایرانی تحت پوشش حمایتی محک قرار می گیرند. و همچنین  در راستای تامین رفاه پدران و مادرانی که به همراه فرزند بیمارشان به تهران میایند ، مرکز رفاهی شماره  ( 1) واقع در تهران ویلا از آبان ماه 1377 شروع به کار کرد که ضمن اسکان آنان در این مرکز رفاهی تغذیه و پوشاک و همچنین رفت و آمد آنها از مرکز رفاهی به مراکز درمانی توسط کمک پرداخت می شود."

این مجتمع شامل بخش های اورژانس ، درمانگاه ، دندانپزشکی ،شیمی درمانی و رادیوتراپی خدمات تشخیصی از جمله سی تی اسکن ، رادیولوژی ، ام.آر.آی . و همچنین آزمایشگاه های بیوشیمی ، میکروبیلوژی و هماتولوژی و بخشهای پاراکلینیکی ، همچون فیزیوتراپی ، آب درمانی و ... است . همچنین این مجموعه دارای فضاهای رفاهی و تفریحی همچون استخر ، اتاق بازی بچه ها ، کتابخانه و سالن آمفی تئاتر است.تجهیز این مجتمع به یاری حامیانی که هزینه تجهیز بخش های مختلف را پرداخت نموده اند ، انجام شده است . هر فضایی که آماده می شود ، به نام شخصی که پرداخت هزینه تجهیز آن را متقبل نموده است ، نام گذاری می شود.

ما امروز در محک عضو شدیم و قلکهایی رو هم برای جمع کردن پول گرفتیم و برای آبان ماه مراسم قلک شکان دارند که امیدوارم تا اون موقع دست پر بریم به دیدنشون.امیدوارم خانوم زرگری مسئول روابط عمومی محک برای روز افطاری تشریف بیارن که بچه هایی که دوست دارن عضو بشن و قلک بگیرن اعلام آمادگی کنند.قرار بر این شد که سه هفته دیگه هر کدام از دوستانی که تمایل به کمک دارند در زمینه ی درست کردن بنر های تبلیغاتی و کمک کردن برای ایجاد یه سایت فارسی به این موسسه بیایند تا در جهت انجام این پروژه ها همکاری داشته باشند.

ای کاش بودید امروز و عکسهایی که نشان از روحیه ی بالای بچه ای که یک پایش را قطع کرده بودند ، می دیدید. اونقدر بار معنوی این دیدار و آشنایی با محک زیاد بود که توصیفش کمی سخته ، مطمئنا اگه یک بار به این موسسه بیایید حاضرید داوطلبانه هر کاری که از دستتون بر میاد انجام بدید در جهت بهبود هر چه سریعتر این دوستان کوچولو (از نوزاد 1 روزه  تا 14 ساله رو در بر میگیره ) که سرشار از روحیه و انرژی بودند ؛ عشق به زندگی رو می شد  با دیدن همون عکسها حس کرد چه برسه که بتونیم یک بار خودشون رو از نزدیک ببینیم .برای بهبودشون باید تمام تلاشمون رو بکنیم چون اونها باید خوب بشن و حتما هم با یاری و کمک ما وبلاگنویسان که جمع کثیری رو در این دنیای مجازی تشکیل میدیم این امر تحقق پیدا خواهد کرد .

فکر نمیکنم ماهی 3- 4  هزار تومن چیز قابل توجهی باشه بلکه باید بدونید با چمع شدن همین مبالغ کم این بچه ها تحت درمان قرار  گرفتند (فقط هزینه ی خوراک و رفت و آمدشون به مراکز بهداشتی روزانه 20 هزار تومن هست بدون هزینه درمان و دارو ) هر چند وقتی به دیدن این موسسه رفتیم تنها تقاضایی که از ما نشد کمک مالی بود بلکه بیشتر خواستند که در پروژه های تبلیغاتی در اینترنت بهشون کمک کنیم .امیدوارم روز افطاری از صحبتهای  خانم زرگری استفاده کنیم که قطعا براتون جالب و ملموس تر خواهد بود چرا که خودشون در بین بچه ها حضور دارند و ارتباط خیلی خوبی باهاشون بر قرار کردند و به حق که پست مسئول روابط عمومی برازنده ایشون هست .از همینجا به خاطر تمام لطفی که به ما داشتن نهایت تشکر رو دارم تا یادم نرفته بگم که ایشون هم یک وبلاگ نویس قدیمی در پرشین بلاگ بودند که البته به دلایلی دیگه ننوشتند که حتما با خوندن وبلاگشون دلیلش رو متوجه میشید وبلاگ واقعا جالبی دارند.

 

 

بخش نقاهتگاه

 

 

لوازم فروشی به نفع محک

 

 

اتاق بازی

 

 

کاردستی و نقاشی هایی که کشیدن روی دیوار اتاق بازی چسبونده بودن

 

 

 

تورو خدا ببینید چقدر خوشگله!!!! استفاده از این رنگهای شاد فکر میکنم گویای همه چیز باشه

 

 

نقاشی بچه ها که در همون بخش قاب گرفته شده بود و روی دیوار نصب کرده بودن